بهترین روش پرداخت عوارض طرح ترافیک و عوارض سالیانه خودرو شهرداری تهران

پرداخت عوارض تردد در طرح ترافیک شهر تهران از طریق سایت تهران من

پرداخت عوارض تردد در طرح ترافیک شهر تهران با اپلیکیشن تهران من

با استفاده از اپلیکیشن تهران من نیز می‌توانید تسویه تردد در طرح ترافیک را انجام دهید. برای این کار کافیست از قبل در سامانه تهران من ثبت نام و خودرو خود را نیز در این سامانه ثبت کرده باشید.

 • پس از ورود به اپلیکیشن با شماره موبایل، وارد بخش خودرو من شوید.
 • از بین خدمات خودرو، گزینه طرح ترافیک را انتخاب کنید.
 • سپس گزینه تسویه تردد را انتخاب کنید.
 • فهرست ترددها همراه با تاریخ برای شما نمایش داده می‌شوند.
 • برای تسویه ترددها کافیست گزینه پرداخت بدهی را انتخاب کنید تا مبلغ عوارض از موجودی کیف پول شما کسر شود.
 • تمامی خودروهایی که در سامانه تهران من ثبت کرده‌اید در اپلیکیشن نیز نمایش داده می‌شود.

مهلت پرداخت بدهی طرح ترافیک از روز تردد فقط یک ماه است؛ بعد از گذشت یک ماه مشمول جریمه نیز می شود و در خلافی باقی می ماند تا در  نهایت پرداخت شود.  عوارض طرح ترافیک با توجه به اینکه تردد غیرمجاز در محدوده‌های طرح اصلی ترافیک و کنترل آلودگی هوا صرفا موجب جریمه راهنمایی و رانندگی و ثبت خلافی خودرو نمی ‌شود و علاوه بر آن، بدهی عوارض خودرو به شهرداری را نیز به همراه خواهد داشت، این موضوع باعث شده که شرایط برای رعایت‌کنندگان قانون آسان‌تر و برای متخلفان سخت‌تر شود. در هر صورت هر خودرویی که در محدوده های ترافیکی تردد داشته باشد، باید عوارض پرداخت کند. در صورتی که عوارض را به موقع پرداخت نکند، مشمول جریمه نیز می شود. بدیهی است که جریمه از سوی نیروی راهنمایی و رانندگی اعمال می شود و عوارض نیز مربوط به شهرداری است.

پرداخت عوارض طرح ترافیک از طریق سامانه قبضینو

سامانه قبضینو در راستای ایجاد امکان تسویه کلیه پرداخت‌های دوره‌ای، پرداخت بدهی طرح ترافیک را نیز از طریق سایت و اپلیکیشن خود در اختیار کاربران قرار داده است. علاوه بر این، امکان استعلام و پرداخت تکی یا تجمیعی تمامی قبوض، خلافی و عوارض مربوط به خودرو نیز وجود دارد. برای استفاده از خدمات این سامانه کافیست به سایت www.ghabzino.com مراجعه کنید و یا از طریق استورهای معتبر اپلیکیشن را روی گوشی موبایل خود نصب کنید.
دیگر خدمات قبضینو عبارتند از:

 • استعلام و پرداخت قبض آب
 • استعلام و پرداخت قبض برق
 • استعلام و پرداخت قبض گاز
 • استعلام و پرداخت قبض تلفن ثابت
 • استعلام و پرداخت قبض موبایل
 • استعلام و پرداخت خلافی خودرو و موتور
 • استعلام و پرداخت عوارض سالیانه خودرو
 • استعلام و پرداخت عوارض آزادراهی

 

ثبت نام در سامانه تهران من

برای ثبت نام در سامانه تهران من کافیست پس از مراجعه به سایت my.tehran.ir مراحل زیر را طی کنید:

 • گزینه ثبت نام را انتخاب کنید.
 • پس از ورود به صفحه ثبت نام، ابتدا باید حقیقی یا حقوقی بودن را تعیین کنید. شخص حقیقی در حقیقت همان فرد انسانی می‌باشد اما شخص حقوقی مولود اجتماعی است و از نظر قانونی از اجتماع دو یا چند شخص حقیقی ایجاد می‌شود. شما به عنوان صاحب خودرو و یک شهروند عادی، شخص حقیقی هستید.
 • در صفحه جدید اطلاعات شخصی خود را به صورت کامل و دقیق وارد کنید. این اطلاعات شامل کد ملی، تاریخ تولد و کد پستی است.
 • پس از وارد کردن اطلاعات خود وارد صفحه تکمیل اطلاعات شخصی می‌شوید. در همین صفحه باید نام کاربری و رمز عبور حساب کاربری خود را نیز تعیین کنید.
 • پس از تکمیل این صفحه باید گزینه دریافت کد تایید را انتخاب کنید تا کد تائید به شماره موبایلی که پیش از این وارد کردید ارسال شود و ثبت نام شما کامل شود.
 • پس از تکمیل ثبت نام می‌توانید وارد صفحه کاربری خود شوید و مشخصات شخصی، مشخصات خودرو و همچنین نشانی منزل خود را وارد کنید. اگر ساکن محدوده‌های ترافیکی، (یعنی محدوده ترافیک و حلقه دوم که همان طرح زوج و فرد سابق و کنترل آلودگی هوای فعلی) باشید، هزینه تردد در این محدوده‌ها برای شما نصف قیمت محاسبه می‌شود.

 

رزرو طرح ترافیک

برای تردد در محدوده طرح ترافیک حتما باید از قبل نسبت به رزرو طرح از طریق روش‌های اعلام‌شده اقدام کنید. رزرو این طرح از طریق سامانه تهران من انجام می‌شود:

 • رزرو طرح ترافیک از سایت تهران من
 • رزرو طرح ترافیک با اپلیکیشن تهران من
 • رزرو طرح ترافیک با کد دستوری #137*

 

نرخ تردد در محدوده طرح ترافیک

نرخ تردد در محدوده طرح ترافیک با توجه به نوع معاینه فنی خودرو تعیین می‌شود. خودروهای با معاینه فنی برتر کمترین میزان عوارض را پرداخت می‌کنند.

نوع خودرو مبلغ به ریال
خودرو دارای معاینه فنی عادی 630,000
خودرو دارای معاینه فنی برتر 441,000
خودرو برقی یا هیبریدی 70,000

 

تردد بدون مجوز (غیرمجاز) در محدوده طرح ترافیک تهران

تردد روزانه در طرح ترافیک ظرفیت مشخص دارد. در صورتی که ظرفیت مجاز روزانه‌ رزرو طرح به پایان برسد، امکان رزرو وجود نخواهد داشت و شما مجاز به تردد در محدوده‌ طرح ترافیک نخواهید بود. در صورت تردد غیرمجاز در این محدوده، بیشترین میزان عوارض برای خودرو شما در نظر گرفته شده و مبلغ 787.500 ریال از کیف پول شهروندی شما کسر و یا به حساب بدهی شما منظور خواهد شد.

فرق عوارض محدوده اصلی ترافیک با محدوده کنترل آلودگی هوا

چنانچه از حق تردد رایگان خود در محدوده کنترل آلودگی هوا استفاده کرده اید و قرار است تا فصل بعدی با پرداخت عوارض در این محدوده تردد داشته باشید، باید بدانید که عوارض تردد در محدوده کنترل آلودگی هوا در روزهای فراتر از تعداد مجاز، نصف عوارض طرح ترافیک تعیین ‌شده است. مهلت پرداخت بدهی طرح ترافیک در این مورد نیز همان یک ماه است. یعنی تا یک ماه فرصت وجود دارد تا عوارض به طور کامل و بدون هیچ مبلغ اضافی پرداخت شود. بعد از یک ماه باید جریمه دیرکرد نیز همراه عوارض پرداخت شود.

بنابراین اگر شهروندانی با خودروی شخصی وارد محدوده طرح ترافیک شوند، اما در حساب خود موجودی کافی نداشته‌ باشند، پرداخت طرح ترافیک پیشخوان یک ماه مهلت دارند که بدهی خود را پرداخت کنند تا در فهرست اعمال جریمه قرار نگیرند. توجه داشته باشید که استفاده از این مهلت و دریافت پیامک هشدار منوط به ثبت‌نام در سامانه‌ تهران من است. در غیر این صورت از همان ابتدا جریمه همراه با عوارض برای متخلف منظور می شود.

رزرو مجوز روزانه طرح ترافیک 1400

قوانین رزرو طرح ترافیک در سال 1400 به شرح زیر است. توجه داشته باشید که به منظور ثبت رزرو مجوز روزانه طرح برای ورود به محدوده‌ی طرح ترافیک، شما باید یک خودرو تحت پوشش دارای معاینه فنی معتبر در حساب کاربری تهران من داشته باشید.

  • امکان رزرو مجوز روزانه طرح از ظهر روز چهارشنبه هر هفته، برای هفته‌ آینده در اختیار شهروندان قرار دارد.
  • امکان رزرو مجوز روزانه طرح برای روزهای هفته‌ای که در آن قرار داریم، در صورت عدم تکمیل ظرفیت روزانه، وجود دارد.
  • در صورت عدم تکمیل ظرفیت مجاز روزانه طرح، امکان رزرو برای هر روز تا پایان همان‌‏روز یعنی ساعت 24 امکان‏‌پذیر است.
  • امکان لغو رزرو مجوز روزانه طرح برای هر روز تا ساعت 6 صبح همان‌روز امکان‌پذیر است.
  • مبلغ پرداختی برای ثبت رزرو مجوز روزانه طرح برای ورود به محدوده‌ طرح ترافیک، در حساب شهروندی شما مسدود خواهد شد. مبالغ تعیین شده مطابق جدول زیر است:
نوع خودرو مبلغ به ریال
خودرو دارای معاینه فنی عادی 630,000
خودرو دارای معاینه فنی برتر 441,000
خودرو برقی یا هیبریدی 70,000
 • خودروهایی که بدون رزرو وارد محدوده‌ طرح ترافیک شوند، غیرمجاز تلقی شده و بیشترین میزان عوارض برای خودروی شما در نظر گرفته می‌شود و مبلغ 787.500 ریال از کیف پول شهروندی کسر و یا به حساب بدهی منظور خواهد شد.
 • امکان جابه‏‌جایی رزرو از یک خودرو به خودرو دیگر وجود ندارد و باید رزرو خودرو اول لغو و در صورت وجود ظرفیت برای خودرو دیگر ثبت رزرو انجام شود.
 • توجه داشته باشید که درخواست رزرو برای پلاک خودرو ثبت می‌شود نه برای راننده خودرو. در صورتی‏که شما دارای چندین خودرو در حساب کاربری خود هستید، باید برای تردد هر یک، به صورت جداگانه اقدام به ثبت رزرو کنید.
 • مبلغ نهایی عوارض ورود به محدوده‌ طرح ترافیک، پس از بررسی ترددهای خودرو شما (حداکثر ده روز پس از تاریخ آن) از مبلغ مسدود شده کسر و مابقی آن به حساب شما بازگردانده خواهد شد و در صورتی‏که خودروی شما تردد نکند و یا توسط دوربین‌‏ها رویت نشود، به میزان 70.000 ریال از مبلغ مسدودی شما کسر و مابقی به حساب شما بازگردانده می‌شود.

 

تردد پلاک شهرستان در طرح ترافیک تهران

برای تردد با پلاک شهرستان نیز، درست مانند پلاک تهران، باید نسبت به رزرو در سامانه تهران من اقدام کنید. به این نکته نیز توجه داشته باشید که محاسبه هزینه عوارض تردد در طرح ترافیک، بر اساس نوع معاینه فنی خودروها انجام می‌شود. معاینه فنی که در شهرستان‌ها ارائه می‌شود معاینه فنی عادی است و تردد با این معاینه فنی بر اساس تعرفه‌های تعیین شده گران‌تر است. تهیه معاینه فنی برتر فقط با مراجعه به مراکز معاینه فنی تهران امکان پذیر است.

محدوده طرح ترافیک شهر تهران

مرز محدوده طرح ترافیک از سمت شمال خیابان مطهری، از سمت جنوب خیابان شوش، از سمت غرب خیابان کارگر و از سمت شرق خیابان شریعتی و هفده شهریور است.
مطابق نقشه طرح ترافیک تهران، میدان ولی‌عصر، بخشی از بزرگراه مدرس، لاله‌زار، دروازه شمیران، آذربایجان، منیریه، حسن آباد، پامنار، آبشار، آبمنگل، بازار تهران، پانزده خرداد، امام خمینی، مولوی، خانی آباد، امیر بهادر، انقلاب، کارگر، فردوسی، کریمخان زند، بلوار کشاورز، مفتح، مطهری، شریعتی، دروازه دولت، خیابان بهار، باغ صبا، بهار، ایران شهر، بهجت آباد، سازمان آب، پارک لاله، و تمام خیابان‌ها و کوچه‌های متصل به این مناطق جز محدوده طرح ترافیک هستند. نحوه پرداخت عوارض سالیانه ماشین

جریمه ورود به طرح ترافیک

برای جلوگیری از ورود غیرمجاز به محدوده طرح ترافیک و رعایت قوانین، جریمه‌ای در نظر گرفته شده است. جریمه ورود غیر مجاز به محدوده طرح ترافیک در سال 1400 مبلغ 787.500 ریال تعیین شده است و از کیف پول شهروندی شما کسر و یا به حساب بدهی شما منظور خواهد شد.

ساعت طرح ترافیک 1400

هم‌زمان با تغییر ساعت کاری دستگاه‌های اجرایی و ادارات تهران از تیر 1400 ساعت اجرای طرح ترافیک و طرح کاهش آلودگی هوا تغییر کرده ‌است. جهت تسهیل در تردد شهروندان تهرانی آغاز اجرای طرح ترافیک ۸:۳۰ صبح است و از ساعت ۱۳ خروج خودروها از طرح رایگان و آزاد خواهد بود. طرح ترافیک پنجشنبه‌ها نیز حذف شده است و دیگر هزینه‌ای برای تردد در این روز در نظر گرفته نمی‌شود.
همچنین ساکنین محدوده‌های طرح ترافیک یا طرح کنترل آلودگی هوا می توانند بعد از ساعت ۱۳ یک ورود رایگان به محدوده طرح ترافیک یا کنترل آلودگی هوا داشته باشند.

تخفیف ساکنین محدوده طرح ترافیک

ساکنین محدوده طرح ترافیک می‌توانند از تخفیفات مخصوص به این طرح بهره‌مند شوند. یک بار خروج از محدوده قبل از ساعت تعیین شده و یک بار ورود به طرح قبل از ساعت پایان طرح، رایگان در نظر گرفته می‌شود و عوارض تردد در محدوده در ساعات طرح ترافیک نیز به صورت نیم بها برای این دست از شهروندان محاسبه می‌شود. برای استفاده از این تخفیف باید از طریق سایت تهران من اقدام کنید.

فرق عوارض محدوده اصلی ترافیک با محدوده کنترل آلودگی هوا چنانچه از حق تردد رایگان خود در محدوده کنترل آلودگی هوا استفاده کرده اید و قرار است نرخ عوارض شهرداری تهران تا فصل بعدی با پرداخت عوارض در این محدوده تردد داشته باشید، باید بدانید که عوارض تردد در محدوده کنترل آلودگی هوا در روزهای فراتر از تعداد مجاز، نصف عوارض طرح ترافیک تعیین ‌شده است. مهلت پرداخت بدهی طرح ترافیک در این مورد نیز همان یک ماه است. یعنی تا یک ماه فرصت وجود دارد تا عوارض به طور کامل و بدون هیچ مبلغ اضافی پرداخت شود. بعد از یک ماه باید جریمه دیرکرد نیز همراه عوارض پرداخت شود. بنابراین اگر شهروندانی با خودروی شخصی وارد محدوده طرح ترافیک شوند، اما در حساب خود موجودی کافی نداشته‌ باشند، یک ماه مهلت دارند که بدهی خود را پرداخت کنند تا در فهرست اعمال جریمه قرار نگیرند. توجه داشته باشید که استفاده از این مهلت و دریافت پیامک هشدار منوط به ثبت‌نام در سامانه‌ تهران من است. در غیر این صورت از همان ابتدا جریمه همراه با عوارض برای متخلف منظور می شود.

طرح ترافیک در کرونا

انتظار می‌رفت که به دلیل گسترش بیماری کرونا و محدودیت‌های تردد، طرح ترافیک لغو شود اما این اتفاق عملی نشد و تنها ساعات طرح کمی دستخوش تغییر شد. جهت تسهیل در تردد شهروندان تهرانی آغاز اجرای طرح ترافیک ۸:۳۰ صبح است و از ساعت ۱۳ خروج خودروها از طرح رایگان و آزاد خواهد بود. طرح ترافیک پنجشنبه‌ها نیز حذف شده است.
همچنین ساکنین محدوده‌های طرح ترافیک یا طرح کنترل آلودگی هوا می‌توانند بعد از ساعت ۱۳ یک ورود رایگان به محدوده طرح ترافیک یا کنترل آلودگی هوا داشته باشند.

انواع دیگر عوارض خودرو

علاوه بر بدهی مربوط به طرح ترافیک، دو نوع عوارض دیگر نیز از مالکین خودروها دریافت می‌شود: عوارض آزادراهی و عوارض سالیانه خودرو. امکان استعلام و پرداخت هر دو این عوارض از طریق سایت و اپلیکیشن پیشخوان24 در اختیار شما قرار دارد.

عوارض سالیانه خودرو

مانند تمامی عوارض‌، شهروندان باید در ازای استفاده از خدماتی که به آن‌ها ارائه می‌شود مبلغی را به عنوان مالیات پرداخت کنند. شهرداری برای سهولت تردد سالیانه مبلغی را به عنوان متولی این طرح از مالکین خودروها دریافت می‌کند. در صورت عدم پرداخت این عوارض مشمول جریمه خواهید شد.

عوارض آزادراهی خودرو

منظور از عوارض آزادراهی عوارضی است که مالکین خودروها در ازای تردد از آزادراه‌های کشور پرداخت می‌کنند. تا پیش از الکترونیکی شدن عوارض آزادراهی باید در صف‌های طولانی در جاده‌ها منتظر می‌ماندیم تا عوارض را پرداخت کنیم اما حالا تردد در برخی از آزادراه‌ها توسط دوربین‌های مستقر در این آزادراه‌ها ثبت می‌شود و ترددکنندگان ملزم به پرداخت این عوارض از روش‌های تعیین شده هستند.

https://donya-e-eqtesad.com/%D8%A8%D8%AE%D8%B4-%D9%85%D8%B3%DA%A9%D9%86-%D8%B9%D9%85%D8%B1%D8%A7%D9%86-18/3617124-%D8%AC%D8%B2%D8%A6%DB%8C%D8%A7%D8%AA-%D9%84%D8%A7%DB%8C%D8%AD%D9%87-%D8%B9%D9%88%D8%A7%D8%B1%D8%B6-%D8%B7%D8%B1%D8%AD-%D8%AA%D8%B1%D8%A7%D9%81%DB%8C%DA%A9-%D8%AF%D8%B1-%D8%B3%D8%A7%D9%84

 

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *