پرداخت خلافی خودرو به صورت رایگان

یکی از مهم‌ترین مسائل پیش روی رانندگان، جریمه رانندگی و استعلام و مشاهده خلافی خودرو است. جریمه‌های رانندگی که توسط پلیس راهنمایی رانندگی صادر می‌شوند به 5 دسته کلی تقسیم می‌شوند و شما به عنوان یک راننده باید حتما از آن ها آگاه باشید. علاوه بر انواع جرائم رانندگی، یکی دیگر از سوالات رانندگان درباره دو برابر شدن جرائم است. جریمه‌های رانندگی انواع مختلفی دارند و به روش‌های مختلفی ثبت می‌شوند. برخی از آنها ممکن است پس از مدتی بخشیده شوند و برخی از آنها نیز ممکن است بعد از مدتی دوبرابر شوند. در این مطلب سعی داریم انواع جرائم را با هم بررسی کنیم و ببینیم چه زمانی جریمه‌های شما دوبرابر می‌شوند.

قبض الصاقی

در این قبض معمولاً خودرو در محلی پارک شده (ساکن است) و خود راننده در محل حضور ندارد. اما مامور پلیس به دلیل تخلف خودرو (همانند پارک در محل ممنوع) قصد صدور قبض خلافی راهنمایی رانندگی را دارد. به دلیل نداشتن مدارک خودرو و راننده قبض عمومی صادر شده و اطلاعات عمومی خودرو همانند شماره پلاک، نوع خودرو و رنگ در آن درج می شود و به خود ماشین چسبانده (الصاق) می شود. برای مثال نوع قبض‌هایی که بر روی شیشه خودرو قرار داده می شوند از این نوع هستند. در این قبض‌ها نیز به دلیل اینکه خودرو ساکن بوده و مامور پلیس به طور کامل و مسلط تخلف را بررسی و اقدام به صدور قبض کرده، اعتراض‌های ثانوی کمتر مورد قبول واقع می‌شوند. تا این جا با تفاوت جریمه الصاقی و تسلیمی آشنا شدیم. در بخش اعتراض به جرایم خلافی نحوه اعتراض به جریمه الصاقی را بیان خواهیم کرد. برای پرداخت قبض جریمه الصاقی می توانید به سامانه پرداخت قبض قبضینو و استعلام خلافی قبضینو مراجعه نماید.

در قبض جریمه الصاقی معمولاً خودرو در محلی پارک شده (ساکن است) و خود راننده در محل حضور ندارد. اما مامور پلیس به دلیل تخلف خودرو (همانند پارک در محل ممنوع) قصد صدور قبض خلافی راهنمایی رانندگی را دارد. به دلیل نداشتن مدارک خودرو و راننده قبض عمومی صادر شده و اطلاعات عمومی خودرو همانند شماره پلاک، نوع خودرو و رنگ در آن درج می شود و به خود ماشین چسبانده (الصاق) می شود. برای مثال نوع قبض‌هایی که بر روی شیشه خودرو قرار داده می شوند از این نوع هستند. خلافی موتور

قبض جریمه الصاقی

ی استعلام خلافی با استفاده از پیشخوان 24 فقط باید شماره 8 یا 9 رقمی پشت کارت ماشین یا موتور خود را در قسمت استعلام خلافی وارد نموده، سپس با انتخاب گزینه استعلام، خلافی خود را مشاهده نمایید. پیشخوان 24 امکان پرداخت تجمیعی و تکی خلافی خودرو و موتور را در اختیار کاربران قرار داده‌ است. بدین ترتیب می‌توانید هر یک از جرائم را که می‌خواهید پرداخت نمایید. کافیست یک‌بار جرائم رانندگی خود را با پیشخوان 24 به صورت آنلاین پرداخت نموده تا تفاوت و راحتی در استعلام و پرداخت را احساس و از این پس تنها از پیشخوان 24 برای استعلام و پرداخت جرائم رانندگی خود استفاده نمایید.

 

پیشخوان 24 تمامی جزئیات لازم را در اختیار کاربران عزیز قرار می‌دهد. با استفاده از پیشخوان 24، امکان پرداخت تکی و یا گروهی (تجمیعی) جرائم رانندگی در اختیار شماست. شما می‌توانید هر یک از جرائم خود را که می‌خواهید انتخاب نموده و سپس با انتخاب گزینه پرداخت، آن‌ها را تسویه نمایید.

روش‌های استعلام و پرداخت خلافی خودرو

استعلام خلافی از طریق سایت پلیس راهور

سایت راهور 120 به آدرس rahvar120.ir یکی از شناخته‌شده‌ترین و قدیمی‌ترین راه‌ها برای استعلام خلافی خودرو است. برای دریافت خلافی از این طریق کافیست شماره بارکد 8 یا 9 رقمی پشت کارت ماشین خود را در بخش مربوطه وارد کنید. در این روش به این نکته نیز توجه داشته باشید که سایت راهور ۱۲۰ برای آی‌پی‌های خارج از کشور بسته است؛ بنابراین اگر قصد استعلام خلافی خودرو از این سایت را دارید باید بدون فیلتر شکن به این سایت مراجعه نمایید.

 

با خلافی پلاس آخرین لیست خلافی خودرو خود را دریافت و به صورت تکی یا گروهی آن‌ها را پرداخت کنید.

 

رانندگی در زندگی شلوغ شهری هر از گاهی مشکلاتی مثل جریمه شدن ماشین را برای همه ما به دنبال دارد. جریمه شدن یک طرف و پرداخت این خلافی‌ها هم یک طرف.

 

سایت راهور 120 به دلیل ترافیک بالای سایت و مشکلات فنی گاهی اوقات کند و یا از دسترس خارج می‌شود و خدمت رسانی درستی به کاربران ارائه نمی‌دهد.

3 ) خلافی خودرو رایگان با سخا و پلاک

روش خودداری

دو برابر شدن جرائم رانندگی

برابر ماده 5 قانون تخلفات رانندگی پس از جریمه ، تا 60 روز مهلت برای اعتراض به آن وجود دارد و اگر فردی طی این مدت دو ماهه نسبت به پرداخت جریمه خود اقدام نکند جریمه‌اش دو برابر خواهد شد. در روش‌های تسلیمی، الصاقی و خودداری مبلغ جریمه بعد از گذشت ۶۰ روز در صورت پرداخت نشدن دوبرابر می‌گردد. اما در روش‌های دوبرگی و ثبت با دوربین این مبلغ جریمه بعد از گذشت ۶۰ روز و در صورت پرداخت نشدن دو برابر نمی‌شود. طبق قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی جریمه‌های رانندگی ثبت شده توسط دوربین‌ها دو برابر نمی‌شوند. بدین ترتیب این جریمه ها در هر زمانی بدون احتساب جریمه دیرکرد صد در صدی ،که به تمام جرایم رانندگی دیگر تسری می یابد، پرداخت می شوند. این تنها استثنا بر جریمه دیرکرد صد در صدی است.

ورود به سامانه استعلام خلافی خودرو

در سال های اخیر، سامانه های  اینترنتی متعددی هم چون سامانه مالیات خودرو از سوی دولت راه اندازی شده است که استفاده از امکانات این سامانه ها در قدم اول، مستلزم ورود به آن ها می باشد. دریافت  استعلام خلافی خودرو از سامانه استعلام خلافی خودرو نیز در قدم اول، مستلزم ورود به این سامانه می باشد. به همین دلیل در این بخش از مقاله، نحوه ورود به سایت استعلام خلافی خودرو را ضمن راهنمای تصویری زیر توضیح می دهیم:

دو برابر شدن جرائم رانندگی

 

اعتراض به صورت وضعیت تخلفات و استعلام خلافی خودرو

در صورت اعتراض به نسبت به صورت وضعیت تخلفات و استعلام خلافی خودرو، شخص معترض باید به دفاتر پلیس + 10 مراجعه کرده و اعتراض خود را ثبت نماید. دفاتر اعتراض را از طریق سیستم به مرکز اجرائیات کل کشور ارسال نموده و  مرکز اجرائیات کل کشور، حداکثر ظرف 24 ساعت نتیجه اعتراض را اعلام می نماید.

استعلام خلافی خودرو تنها امکان سایت پلیس راهور 120 نبوده بلکه استعلام پلاک با کد ملی نیز از دیگر امکانات این سامانه می باشد.

اما برای استعلام و تسویه خلافی از بین راه های مختلف شاید راحت ترین روش برای استعلام خلافی خودرو یا موتورسیکلت، روش های آنلاین استعلام خلافی است که امکان پرداخت خلافی را نیز فراهم کرده اند.

با توجه به اینکه پس از گذشت 60 روز، مبلغ جریمه‌های رانندگی دو برابر می‌گردد و همچنین توجه به اینکه پلیس از عبور و مرور خودروهایی که صورت جریمه بیش از یک میلیون تومان دارند جلوگیری می‌کند، پرداخت و تسویه جریمه‌های خودرو از حساسیت بالایی برخوردار است. برای اطلاع از میزان جریمه خودرو، روش‌های متفاوتی وجود دارد که در ادامه به شما معرفی می‌کنیم. سابقا تنها راه آگاهی از میزان جریمه خودرو، مراجعه حضوری به دفاتر پلیس +10 بود اما در حال حاضر، روش‌های غیر حضوری استعلام و پرداخت خلافی نیز در دسترس هستند.

اعتراض به قبض جریمه دوربین

اعتراض به قبض جریمه دو برگی

در مورد اعتراض جریمه دو برگی نیز لازم به اشاره است که چون احتمال خطا به دلیل عدم ایست کامل خودرو وجود دارد، احتمال موفقیت در حذف قبض جریمه و یا کاهش مبلغ آن وجود دارد. مخصوصا در صورتی که دلایل کافی برای اشتباه وجود داشته باشد. برای مثال ممکن است قبض در نزدیکی شهر یزد صادر شده باشد، ولی در تاریخ مذکور و در زمان حدودی صدور قبض شما در یک شهر دیگر بوده‌اید و دلیل کافی برای اثبات آن نیز دارید. توجه داشته باشید که پلیس در هنگام ثبت این نوع جریمه‌ها مشخصات کلی خودرو از قبیل نام کارخانه، نوع خودرو، رنگ و … را نیز در قبض درج می کند تا در صورت نیاز به بررسی‌های آتی اطلاعات کافی وجود داشته باشد.

عوارض آزادراهی

یا اسکن بارکد آن به تعداد خلافی‌ها و جزئیات آن شامل تاریخ، نوع و شرح تخلف دسترسی داشته و به سادگی پس از انتخاب هرکدام از قبوض، قادر به پرداخت آنلاین آن هستند.
گفتنی است اپلیکیشن جدید «تهران من» به عنوان درگاهی واحد برای ارائه خدمات غیرحضوری و برخط در شرایطی که بیماری کرونا، همه‌گیر شده، می‌تواند امکانی برای عدم خروج غیرضروری از منزل باشد. شهروندان تهرانی با نصب اپلیکیشن تهران من به خدماتی نظیر شارژ کارت بلیت الکترونیک، خرید بلیت تک سفره مترو، پرداخت بدهی طرح ترافیک و پارک حاشیه‌ای، ثبت و پیگیری پیام 137، پرداخت قبوض خدماتی، پرداخت قبوض شهرداری، پرداخت عوارض و … دسترسی خواهند داشت.

 

نحوه اعتراض به جرائم رانندگی

در صورتی که به جریمه‌های نوع دوربین اعتراض وجود داشته باشد، راننده باید به مراکز اجرائیات پلیس مراجعه کند. معمولا این مراکز در خود محل پلیس راهنمایی و رانندگی هستند. اما برای سایر قبوض فرآیند به این گونه است که راننده باید با مراجعه یه یکی از دفترهای پلیس +۱۰ در سطح کشور، اقدام به تهیه گزارش و اعتراض خود به قبض‌های صادر شده نمایند. سپس با ثبت در سیستم در اولین فرصت (معمولا ۲۴ تا ۴۸ ساعت) از طریق پلیس راهور گزارش بررسی شده و جوابیه آن صادر می‌گردد. در ادامه اگر راننده بازهم نسبت به رای صادر شده اعتراض داشته باشد، باید به واحد‌های بازرسی و رسیدگی به تخلفات خود راهور مراجعه نموده تا اعتراضشان بررسی دقیق‌تر گردد. اعتراض به جریمه معاینه فنی هم این روند را دارد. خرید طرح ترافیک

مدارک مورد نیاز و شرایط لازم برای اعتراض به جرائم رانندگی عبارتند از: کارت خودرو، شناسنامه خودرو و حضور مالک یا نماینده قانونی برای اعتراض به قبوض جرایم رانندگی. از سوی دیگر مراجعین حتما باید جهت اعتراض به تخلفات بومی یا ساکن منطقه باشند و یا پلاک خودرو آنها متعلق به استان مربوطه باشد. پرداخت جرایم رانندگی 

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *