روش های پرداخت عوارض آزاد راهی و جادهی + پرداخت عوارض سالیانه خودرو

تا مدتی قبل، مهلت پرداخت عوارض آزادراهی به این صورت بود که پس از تردد و در صورت عدم پرداخت عوارض، پیامک یادآوری توسط پلیس به مالک خودرو ارسال می‌شد. در صورت عدم پرداخت عوارض تا ۲۴ ساعت پس از تردد، برای بار دوم پیامک یادآوری به مالک خودرو ارسال می‌شد. درصورت عدم اقدام به پرداخت تا ۴۸ ساعت پس از پیامک دوم، پیامک سوم از طرف پلیس ارسال می‌شد. درصورتی که مالک خودرو با هیچ یک از این هشدارها نسبت به پرداخت اقدام نمی‌کرد، مراحل اعمال قانون اجرا می‌شد و مبلغ ۳۰ هزار تومان جریمه عدم پرداخت عوارض به مبلغ اصلی عوارض اضافه می‌شد.

به دلیل مشکلات ناشی از تسویه و درخواست مردم، مهلت پرداخت عوارض آزادراه به یک هفته افزایش یافته است تا هموطنان نگرانی کمتری از بابت جریمه شدن داشته باشند و بتوانند با خیال راحت عوارض ثبت شده برای تردد خودرو خود را پرداخت کنند. بنابراین از این پس تا یک هفته پس از عبور از عوارضی، می‌توانید نسبت به پرداخت جرائم خود اقدام کنید.

مبلغ جریمه عدم پرداخت عوارض آزادراهی

در صورت عدم پرداخت عوارض آزادراهی خود جریمه در نظر گرفته شده به عنوان خلافی برای شما ثبت خواهد شد که باید از طریق سامانه‌های پرداخت خلافی نسبت به پرداخت آن اقدام کنید. مبلغ جریمه عدم پرداخت عوارض آزادراهی (اتوبان) در جدول زیر برای تمامی وسیله نقلیه قابل مشاهده است.

وسیله نقلیه مبلغ جریمه
خودرو سواری ۴۰۰,۰۰۰ ریال
وانت ۴۰۰,۰۰۰ ریال
مینی بوس ۴۰۰,۰۰۰ ریال
کامیونت ۴۰۰,۰۰۰ ریال
کامیون دو محور ۵۰۰,۰۰۰ ریال
اتوبوس ۵۰۰,۰۰۰ ریال
کامیون سه محور ۹۰۰,۰۰۰ ریال
تریلی ۹۰۰,۰۰۰ ریال
نفتکش ۹۰۰,۰۰۰ ریال

اعتراض به جریمه عوارض آزادراهی

اگر رانندگان و مالکان خودرو نسبت به محاسبه عوارض الکترونیکی در آزادراه کشور اعتراض داشته باشند و پیامک به صورت اشتباهی برای مالک خودرو ارسال شده باشد دو راه برای پیگیری اعتراض وجود دارد:

 • ارسال شماره پلاک خودروی خود به ۱۰۰۰۰۱۵۳۱ و ثبت درخواست بازبینی
 • تماس با شماره تلفن ۰۲۱ – ۶۳۴۶۸۵۳۱

پرداخت عوارض آزادراهی با قبضینو

جدیدترین خدمت قبضینو برای کاربران خود امکان پرداخت الکترونیکی عوارض است. از این پس با استفاده از قبضینو می‌توانید در کنار قبوض و خلافی، عوارض آزادراهی خود را نیز پرداخت کنید و با خیال راحت یکی دیگر از پرداخت‌های دوره‌ای خود را با استفاده از قبضینو انجام دهید. قبضینو کلیه استعلام‌ها و پرداخت‌های مربوط به عوارض خودرو را در پروفایل شما ذخیره می‌کند که از طریق سایت و اپلیکیشن امکان دسترسی به آن‌ها وجود دارد. کافیست یک بار شماره پلاک خود را در قبضینو وارد کنید تا اطلاعات مربوط به عوارض مورد نظر ذخیره شود. علاوه بر این امکان نام‌گذاری نیز در اختیار شما قرار دارد تا به راحتی عوارض چند خود را در اختیار داشته باشید و تجربه‌ای متفاوت از پرداخت عوارض خودرو داشته باشید.

مزایای پرداخت الکترونیکی عوارض آزادراه با قبضینو

 • راحتی بیشتر تردد در آزادراه‌ها بدون نیاز به توقف تا مقصد
 • آثار تخریبی کمتر بر روی آزادراه و نتیجتا دریافت کیفیت بالاتر از آزادراه­‌ها حین رانندگی
 • عدم نیاز به توقف در صف‌های طولانی پرداخت عوارض
 • مصرف کمتر سوخت
 • استفاده کمتر از ترمز و نهایتا حفظ بهتر محیط زیست
 • امکان مشاهده جزئیات عوارض آزادراه

پرداخت عوارض خودرو به روش ETC

امروزه مسائل و مشکلات ترافیک جاده‌ها در کنار آلودگی زیست‌محیطی و همچنین ﺗﻘﺎﺿﺎی حمل‌ونقل سریع به‌ویژه در ﺳﺎﻋﺎت اوج ترافیک، به یکی از مشکلات ﺟﺪی در کلان‌‌شهرها ﺗﺒﺪﯾﻞ ﺷﺪه‌اﺳﺖ. سیستم حمل‌ونقل هوشمند یا ITS که مخفف عبارت Intelligent Transportation Systems است به مجموعه‌ای از ابزارها، تکنولوژی‌های نرم‌افزاری و مخابراتی اطلاق می‌شود که به‌صورت یکپارچه و به‌منظور بهبود عملکرد سیستم حمل‌ونقل به‌کار گرفته می‌شود. بر اساس همین سیستم هوشمند، سامانه‌ پرداخت الکترونیکی عوارض خودرو جهت رفاه حال افراد طراحی و اجرا شده‌است.

یکی دیگر از روش های پرداخت الکترونیکی عوارض(ETC) استفاده از برنامه کیپاد است. شما باید این برنامه را دانلود کرده و آن را روی گوشی خود نصب کنید. در ادامه باید از طریق شماره موبایل در آن ثبت نام کنید در قسمت “پروفایل” اطلاعات خواسته شده را تکمیل کنید. در مرحله بعد می توانید کیف پول کیپاد را به صورت اینترنتی شارژ کنید. پس از شارژ کردن کیف پول کافی است برای پرداخت عوارض شماره پلاک ماشین عوارض ماشین  و آزاد راه مورد نظرتان را وارد کنید تا مبلغ عوارض مشخص شود. در نهایت با اعتبار کیف پول خود می توانید آن را پرداخت کنید.
لازم به ذکر است که شما می توانید در صورت تمایل پول موجود در کیف پول را مجددا به حساب خود بازگردانید و یا آن را به کاربر دیگری انتقال دهید.

پرداخت حضوری عوارض سالیانه خودرو

شهروندان تهرانی می‎توانند با مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک شهرداری تهران نسبت به پرداخت حضوری عوارض خود اقدام کنند. توجه داشته باشید که برای پرداخت یا استعلام حضوری عوارض خودرو به همراه داشتن مدارک زیر ضروری است:

 • کارت ملی مالک خودرو
 • برگ سبز خودرو یا همان سند مالکیت ماشین
 • اسناد پرداختی عوارض گذشته

 

کد استعلام و پرداخت عوارض سالیانه خودرو

برای استعلام و پرداخت عوارض خودرو سالیانه کد USSD در نظر گرفته نشده است اما برای پرداخت عوارض تردد در شهر تهران می‌توانید کد دستوری *137*3*3# را شماره‌گیری کنید. کافیست مطابق مراحلی که برای شما نمایش داده می‌شود پیش بروید و با استفاده از رمز دوم پرداخت عوارض را انجام دهید.

سامانه ملی عوارض سالیانه خودرو

برای استعلام و پرداخت عوارض سالیانه خودرو یک سامانه ملی و کلی وجود ندارد و با استفاده از تمامی این روش‌های ذکر شده می‌توانید نسب به پرداخت آن اقدام کنید و نحوه مشاهده عوارض سالیانه خودرو در تمامی آن‌ها یکسان است.

پرداخت اینترنتی عوارض خودرو اصفهان

پرداخت الکتریکی عوارض خودرو 

برای پرداخت عوارض خودرو اصفهان کافیست به آدرس https://economy.isfahan.ir/node/32026 مراجعه کنید و اطلاعات خواسته شده را وارد کنید تا عوارض برای شما نمایش داده شود و بتوانید پرداخت را انجام دهید.

پرداخت اینترنتی عوارض سالیانه خودرو شیراز

برای پرداخت عوارض خودرو شیراز کافیست به آدرس https://car.shiraz.ir/default.htm مراجعه کنید و با وارد کردن اطلاعات مربوط به خودرو خود عوارض سالانه را مشاهده و پرداخت کنید.

 

ارسال پیامک برای مالکان خودرو های شهر تهران

مدیر کل تشخیص و وصول درآمد شهرداری تهران در مورد اطلاع رسانی پرداخت عوارض خودرو گفت: طی هماهنگی بعمل آمده از طریق مبادی ذیربط، به مالکان خودروهای شهرتهران که عوارض خودروی خود را  تاکنون پرداخت نکرده اند و یا دارای بدهی سالهای قبل نیز می باشند پیامکی به مضمون”مالک محترم خودروی…….. لطفاً جهت پرداخت عوارض خودرو خود به سامانه Tehran.ir-دفاتر خدمات الکترونیک شهر و یا دفاتر پیشخوان دولت مراجعه نمایید” ارسال گردیده است.
مهدی رزمی گفت، در راستای فرهنگ سازی پرداخت به هنگام عوارض شهری و لزوم مشارکت شهروندان و جلوگیری از تبعات عدم پرداخت عوارض خودرو، علاوه بر تبلیغات محیطی و مجازی، پیامک اطلاع رسانی نیز برای مالکین خودرو در تهران ارسال می گردد.
مهدی رزمی در خصوص نحوه پرداخت عوارض خودرو نیزگفت:شهروندان محترم می توانند با مراجعه به  پرتال شهرداری تهران و یا پرتال اداره کل تشخیص و وصول درآمد به نشانی daramad.tehran.ir  ، در بخش عوارض خودرو ، با وارد کردن اطلاعات خودرو و مالکیت، نسبت به مشاهده وپرداخت عوارض سالیانه خودروی خود اقدام نموده و مفاصاحساب اینترنتی اخذ نمایند. ضمنا چنانچه به هر دلیل امکان پرداخت عوارض خودرواز طریق غیر حضوری ممکن نبود ویا اطلاعات خودروی مورد نظر در سامانه موجود نبود، می توانند به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک شهر و یا دفاتر پیشخوان دولت مراجعه نمایند .
مدیر کل تشخیص و وصول درآمد درادامه گفت:  با توجه به تبصره 6 ماده 42 قانون مالیات بر ارزش افزوده مبنای محاسبه مبلغ عوارض سالیانه خودروهای سواری تولید داخل، قیمت فروش کارخانه و برای خودروهای وارداتی، مجموع ارزش گمرکی و حقوق ورودی می باشد، که همه ساله براساس آخرین مدل خودروها توسط سازمان امور مالیاتی کشور به شهرداری ها ابلاغ می گردد. شایان ذکراست به استناد بند(و) ماده (46) قانون مالیات بر ارزش افزوده، پرداخت عوارض سالیانه پس از موعد مقرر به ازای هر ماه تأخیر موجب تعلق جریمه ای معادل 2 درصد می شود.
مدیر کل تشخیص و وصول درآمد در پایان اظهار امیدواری کرد، شهروندان محترم تهرانی با مشارکت در پرداخت به موقع عوارض پایدار به خصوص در پرداخت عوارض خودرو، در آبا

پرداخت عوارض خودرو با پیشخوان

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *